Az Európai Unió (EU) 2024. július 5-től további vámokat vetett ki a Kínában gyártott elektromos járművek behozatalára. Van azonban egy négy hónapos időszak, amely alatt a vámok ideiglenesek, és várhatóan intenzív tárgyalások folytatódnak az EU között. és Kína.

He Yadong, a Kínai Kereskedelmi Minisztérium szóvivője csütörtökön azt mondta, hogy Kína határozottan ellenzi ezeket a vámokat. Hozzátette: eddig mindkét fél több fordulós technikai megbeszélést folytatott az ügyben.
„Reméljük, hogy az európai és a kínai fél egy irányba halad, őszinteséget mutat, és mielőbb előmozdítja a konzultációs folyamatot” – mondta.
A szokásos 10%-os vámon felül akár 37,6%-os ideiglenes tarifák az EU októberben indult szubvencióellenes vizsgálatának eredménye.
Négy hónap elteltével az Európai Bizottság javasolhat olyan végleges feladatokat, amelyekről az EU-tagok szavaznának.
Az uniós országok azonban megosztottak abban, hogy támogassák-e a kínai gyártású elektromos járművek további tarifáit, vagy sem.
Németország, amelynek autógyártói tavaly az összes autójuk egyharmadát Kínában adták el, le akarja állítani ezeket a vámokat, míg Franciaország a legszigorúbb támogatók közé tartozik.
A Német Autóipari Szövetség (VDA) közölte, hogy ezek a tarifák az európai cégeket és vegyesvállalataikat is érintenék.
„Az ok az, hogy a Kínából az EU-ba importált gépjárművek nagy része európai és amerikai gyártóktól származik. A bejelentett szubvencióellenes tarifák esetenként még magasabbak az európai cégek számára, mint a kínai cégek esetében” – közölte a VDA.
Európa legnagyobb autógyártója, a Volkswagen gyorsan bírálta a csütörtöki bejelentést. „A döntés negatív hatásai felülmúlják az európai, és különösen a német autóipar minden előnyét” – mondta a Volkswagen szóvivője.
A VDA azt mondta: „A versenyképességet a verseny teremti meg. A szubvencióellenes tarifák nem megfelelő intézkedések Európa versenyképességének és ellenálló képességének hosszú távú erősítésére.”
A VDA azt is megjegyezte, hogy a szubvencióellenes tarifák drágítanák az elektromos járműveket az európai piacon, vagy megakadályoznák azok piaci kínálását.
„Ez korlátozná az olcsó elektromos járművek elérhetőségét a vásárlók számára, és tovább bonyolítaná az elektromobilitás amúgy is elakadt felfutását. Ez sem az európai fogyasztók érdeke, sem a Green Deal céljainak nem felel meg.”
Az MG és a Nio kínai márkák azt javasolták, hogy még ebben az évben emelhetik az árakat Európában. A Tesla a múlt hónapban közölte, hogy növelni kívánja Model 3-a árát.
Az EU kormányai körében végzett informális közvélemény-kutatás szerint az országok többsége még mindig mérlegeli az erősödő kereskedelmi viszály előnyeit és hátrányait.
Ezt a kérdést az elkövetkező hetekben az EU-tagok tanácsadói szavazáson fogják átadni. Ez lesz az első hivatalos támogatási teszt az Európai Bizottság számára mérföldkőnek számító ügyben. Az EU iparági panasz nélkül kezdeményezte a vizsgálatot.
Az EU-tagok októberben szavaznak arról is, ha az Európai Bizottság a vizsgálat végén többéves vámokat javasol.
Ezeket a vámokat akkor blokkolnák, ha az EU lakosságának 65%-át képviselő legalább 15 ország „minősített többsége” ellenük szavazna.
Franciaország, Olaszország és Spanyolország, ahol az EU lakosságának 40 százaléka él, jelezték, hogy támogatnák a vámokat. „Európának meg kell védenie magát, ha cégeinket kár éri, és nem egyenlő feltételekkel versenyeznek” – mondta a spanyol gazdasági minisztérium.
Csehország, Görögország, Írország és Lengyelország azonban még mindig vitatkozott erről a kérdésről – közölték hivatalos és kormányzati források.