Megjelentek a blokkszerűen szabadon átalakuló haszongépjárművek, jelezve a szállítási piac potenciáljának bővülését.
Megjelentek a blokkszerűen szabadon átalakuló haszongépjárművek, bővítve a szállítási piac lehetőségeit. A haszongépjárművek általában gyorsabban haladnak, mint a személygépkocsik. A haszongépjárművek aktívan alkalmazzák az élvonalbeli szolgáltatásokat, ezáltal megváltoztatják a közlekedési környezetet. Ezek az élvonalbeli jellemzők magukban foglalják az autonóm vezetést, a hidrogén hajtásláncokat és a szakaszolást. Különösen mostanában jelentek meg a célra épített járművek (angolul: purpose-built vehicle; rövidítés: PBV). Ez az átmenet a jövőbeli mobilitási platformok felé.

A PBV-k személyre szabott szállítóeszközök, amelyeket speciális célokra terveztek és gyártottak, túlmutatva az általános fogalmakon, például a korcsoportokon vagy az életmódokon. Jelenleg a haszongépjármű-gyártók a PBV-kre összpontosítanak a hatékonyabb szállítás érdekében. A Renault Group és a Volvo Group például összefogott a Flexis SAS megalapításában, amely moduláris elektromos furgonokat és kompakt teherautókat vezet be.

A Flexis SAS, amelyet a Renault Group, a Volvo Group és Európa legnagyobb logisztikai vállalata, a CMA CGM hozta létre, mindegyik vállalat 45, 45 és 10 százalékos részesedéssel. A Renault és a Volvo közel 6 milliárd eurós beruházást tervez három év alatt (mindegyik vállalat közel 3 milliárd eurót fektet be). Ezenkívül a CMA CGM 2026-ig akár 1,2 milliárd euró befektetését tervezi a PULSE energiaalapon keresztül.
A franciaországi székhelyű Flexis SAS azt tervezi, hogy 2026-ban bemutat egy elektromos kisteherautót. A furgonmodell konkrét részleteit egyelőre nem hozták nyilvánosságra. A közelmúltbeli vállalati bemutatókonferenciák szerint azonban a konzorcium által bemutatott első modell egy elektromos kisteherautó lesz, amely a LCV skateboard platformon, egyfajta PBV-n alapul. Az általuk gyártott elektromos kisteherautók 800 V-os akkumulátor-architektúrával rendelkeznek, és kétféle akkumulátorral lesznek felszerelve.

Lucas di Meo, a Renault-csoport vezérigazgatója kijelentette: „A Flexis vezeti az innovációt a városi logisztikában, új építészeti koncepciót fejlesztve, amely elektromos korcsolyaplatformokon alapul.” Hozzátette: „Ez lesz az első elektromos kisteherautó, amelyet új módon, az SDV (Software Defined Vehicle; angolul: Software Defined Vehicle) építész szerint gyártanak.”

A Hyundai Motor Group szintén felgyorsítja PBV fejlesztését. Nemrég a Hyundai Motor bemutatta az ST1 elektromos platformját. Az ST1 egy új mobilitási technológia, amely az alváz-fülke-alapú skálázható hardvert szoftvertechnológiával kombinálja.
A Hyundai a „Plug & Play” technológiát alkalmazta az ST1 chassis-cab autómodellhez, lehetővé téve az energiaellátás és a kommunikációs adatok egyszerű csatlakoztatását az autó speciális berendezéseihez.

Az ST1 chassis-cab autómodellben a „Plug & Play” technológia a jármű belső és külső csatlakozóin keresztül kapcsolja össze a speciális járműberendezések tápellátását és kommunikálja az adatokat. Ezen túlmenően ezzel a technológiával a felhasználók a felhasználási céloknak megfelelően módosíthatják az autók kialakítását, így különféle speciális autómodelleket hozhatnak létre. A felhasználók például hűtött teherautót vagy kempingautót építhetnek szabadtéri tevékenységekhez az ST1 chassis-cab platform alapján (csak ezt az egyetlen platformot kell használni).
Továbbá a Hyundai Motor alkalmazta a „Data Open API”-t, amely ingyenes adatkommunikációt tesz lehetővé. Az API az Application Programming Interface (Application Programming Interface) rövidítése. Ezzel a technológiával a szabványosított járműadatok megoszthatók külső felekkel, ami megkönnyíti a kapcsolódó alkalmazások fejlesztését.

A 2024-es CES-en a Kia bemutatta a PV1, PV5, PV7 PBV modelleket és más PV családtagokat, bemutatva a mobilitás új koncepcióját. Ez a bemutató illeszkedik a „Plan S”-hez, amely a Kia által 2020-ban bejelentett, az elektromosításra összpontosító hosszú távú stratégia.
Különösen a Kia PV családjának központi autómodellje, a PV5 alkalmazta az „Easy Swap” technológiát, amely az alváz-kabinon alapul, bemutatva a különféle bővítési lehetőségeket. Az Easy Swap lehetővé teszi a teljes hátsó modul cseréjét, kivéve a vezető helyet. Például rakományrakodást igénylő helyzetekben a rakománymodul beépíthető, személyszállítást igénylő esetekben pedig az embermozgató modulra cserélhető. Ezzel a technológiával a sofőrök egy autómodellt többféleképpen használhatnak.

Láthatjuk, hogy a haszongépjármű-ipar paradigmaváltásra törekszik az új mobilitási platformok révén. A piaci kilátások pozitívak, mert az új kereskedelmi mobilitási technológia javítja a közlekedési környezetet és növeli a hatékonyságot. Az új haszongépjárművek megjelenése hatékonyan válaszol a rakományigények széles skálájára, a nagytól a kicsiig.