A japán autógyártók erőfeszítéseket tesznek a villamosítás felgyorsítására és a kínai technológiai vállalatokkal való együttműködésre, miközben Kínában – a világ legnagyobb és legversenyképesebb autópiacán – a csökkenő eladásokkal, az alkalmazottak elbocsátásával és a termelés csökkenésével küzdenek.

A Nissan Motor leállította a termelést Changzhou Csiangsu tartományban található üzemében – jelentette június végén a Nikkei japán lap. Ez a lépés jelenti a Nissan első kínai gyárának bezárását. Ez az üzem, amelynek éves kapacitása 130 000 autó volt, a Nissan teljes kínai gyártásának körülbelül 8%-át tette ki.
Annak ellenére, hogy a Nissan nyolc kínai gyára közül a legkisebb gyár, a csangcsoui üzem volt a legfejlettebb.
A kínai Dongfeng Motorral közösen üzemeltetett üzem 2020 novemberében kezdte meg a termelést az eladások növelése érdekében, különösen akkor, amikor Kína volt a Nissan legnagyobb piaca az értékesítési volumen alapján.
Azonban a kínai új energiajárművek (NEV) márkák, például a BYD, amelyek versenyképes árú autókat kínálnak fejlett technológiákkal, megugrása csökkentette a japán autógyártók piaci részesedését.
A China Automobile Dealers Association adatai szerint a japán márkák piaci részesedése májusban jelentősen csökkent, kiskereskedelmi részesedésük 14,8%-ra esett vissza. Ez a szám 24,1% volt 2020-ban.
Wang Chuanfu, a BYD elnöke márciusban azt jósolta, hogy a kínai NEV-ipar a felszámolási szakaszban van. Előrejelzése szerint a következő három-öt évben a vegyesvállalati márkák piaci részesedése Kínában 40%-ról 10%-ra csökkenhet.
A kínai márkák felzárkóztatása érdekében a Dongfeng Nissan 2022-ben piacra dobta a tisztán elektromos Ariya SUV-t, de ez az autómodell nem fogyott jól.

A Dongfeng Nissan egyik vezetője elmondta, hogy bár az Ariya teljesítményben jeleskedik, magas ára, amely az intelligens vezetési rendszerek, az intelligens pilótafülke és a motorok behozatalának köszönhető, csökkenti a márka versenyelőnyét a piacon.
A Nissan autóeladásai Kínában éves szinten 16,1%-kal, 790 000 darabra estek vissza 2023-ban. Ez volt a Nissan sorozatban az ötödik csökkenés éve.
Ennek ellenére a Nissan kijelentette, hogy továbbra is elkötelezett Kína iránt, és növeli a befektetéseket a NEV-modellek gyártósoraiba.
A Nissan tervei szerint a vállalat a következő két évben a teljes termékpalettáját villamosítja Kínában, és a Nissan autómodellek 73%-át felfrissíti. A cég várakozásai szerint évi 200 000 autó értékesítési növekedése eléri az 1 millió eladott autót. A Dongfeng Nissan célja hét új NEV modell bevezetése 2026 végéig.
A Dongfeng Nissan nyolc gyára évente 1,6 millió autót tud gyártani. 2023-ban azonban 723 100 darabot értékesítettek, így ennek a kapacitásnak kevesebb mint a felét használták ki.
A fix költségek csökkentése és gyárai működési ütemének növelése érdekében a Nissan azt tervezi, hogy ez év végéig elektromos járműveket gyárt a Dongfeng Voyah márkájához a Hubei tartománybeli vuhani gyárában. Ez az autómodell Voyah Zhiyin elektromos SUV lesz – jelentette szerdán a Nikkei.
Nem csak a Nissan néz szembe kihívásokkal a kínai autópiacon. A Honda Motor májusban csökkentette a GAC-cal kötött vegyesvállalatának létszámát.
A GAC Honda körülbelül 2300 dolgozója döntött úgy, hogy önként felmond június közepén. Ez a szám megegyezik a kínai vegyesvállalat összes dolgozójának 19%-ával.
Ez a közös vállalat 31 931 autót adott el májusban, ami 41,31%-os csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. A GAC Honda teljes autóeladása az első öt hónapban 173 580 darab volt, ami 24,3%-os csökkenést jelent 2023-hoz képest.
A Honda és más japán márkák csökkentették az árakat az eladások ösztönzése érdekében. Az egykor egyik legnépszerűbb autómodellnek számító Honda Accord szedán ára 60 000 jüannal (7676 euró) csökkent, de az eredmények nem javultak.
Cui Dongshu, a Kínai Személygépkocsik Szövetségének főtitkára szerint a hagyományos tüzelésű járművek gyártása során szerzett tapasztalatok nagyon keveset segítenek az elektromos járművekre való átállásban. A japán autóiparnak olyan problémákkal kell foglalkoznia, mint a nem megfelelő tisztán elektromos járművek fejlesztése és a gyenge iparági láncok.
Az elektromos járművek térnyerésére reagálva a Honda áprilisban piacra dobta a Kínára szabott, teljesen elektromos autók márkáját Ye néven. Az első Ye autók várhatóan 2024 végén jelennek meg a piacon. 2027-ig összesen 6 Ye autómodellt kell piacra dobni.

A Honda az ellátási láncban olyan kínai technológiai vállalatokkal is együttműködött, mint a CATL és a Huawei. A Honda szerint a Ye márka teljes mértékben lokalizált, Kína fejlett technológiáját és erőforrásait használja a NEV szektorban.